W jaki sposób wynająć odpowiednie mieszkanie we Wrocławiu? Wyprowadzka i zmiana miejsca zamieszkania (często po raz pierwszy!) to zawsze duże wyzwanie. Na początku nie do końca wiadomo, gdzie szukać swojego wymarzonego mieszkania, czy zamieszkać samodzielnie, czy może ze współlokatorem… No i jak trafić dobrze – czyli znaleźć interesujące mieszkanie w założonym budżecie oraz na co zwrócić uwagę podczas jego oglądania? Wyjaśnimy to krok po kroku – począwszy od szukania mieszkania poprzez jego sprawdzenie aż po podpisanie umowy, protokołu zdawczo-odbiorczego, no i oczywiście… przekazanie kluczy!
Spis treści:
Jak szukać?
Samodzielnie czy ze współlokatorem?
Nowe czy używane? Wady i zalety
Zadbaj o bezpieczeństwo
Chcesz wynająć mieszkanie we Wrocławiu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań
Jak znaleźć najlepszą ofertę pośród tysięcy mieszkań na wynajem we Wrocławiu? Wszystko zależy od tego, w jakiej lokalizacji chcielibyśmy zamieszkać. Wybór miejsca najlepiej dostosować do naszego codziennego rytmu dnia – łatwiej nam będzie zadbać o logistykę, jeżeli mieszkania poszukamy w okolicach naszej pracy czy uczelni – mniej czasu spędzimy w korkach, a w ciepłe dni będziemy mogli wsiąść na rower lub zrobić sobie spacer. Jeżeli natomiast nie mamy możliwości znalezienia lokum niedaleko uczelni czy pracy, kluczowy dla nas będzie dojazd. Trudno jest we Wrocławiu uniknąć korków, jednak niektóre ulice są każdego ranka wyjątkowo zatłoczone (na przykład sławna z tego powodu niemal na całą Polskę ulica Zwycięska na Ołtaszynie) i mając nawet 5 kilometrów do przejechania, nierzadko spędzimy w korku kilkadziesiąt minut. Z tego względu warto weryfikować zawarte w ogłoszeniach informacje i sprawdzić czy „5 minut od rynku” to… faktycznie 5 minut od rynku. Czas przejazdu zawsze warto mierzyć w godzinach szczytu, a więc rano (w okolicach godziny 7:00-9:00) i po południu (około 16:00-17:00).
Lokalizacja a cena – im dalej od centrum tym taniej?
Jeśli chcemy tanio wynająć mieszkanie we Wrocławiu, musimy się liczyć z tym, że nie będzie nam dane cieszyć się lokalizacją w centrum. Zazwyczaj sprawdza się reguła, zgodnie z którą ceny mieszkań spadają wraz z odległością od ścisłego centrum miasta. Jednak zawsze musimy też brać pod uwagę prestiż danej lokalizacji. Wrocław ma kilka prestiżowych dzielnic, w których mieszkania, mimo sporej skądinąd odległości od centrum, będą droższe – mowa tu między innymi o Sępolnie czy niektórych częściach modnych obecnie Krzyków. Właśnie dlatego dobrze jest wcześniej uzupełnić swoje informacje o układzie danego miasta i pod tym kątem zorientować się w cenach.
Infrastruktura – na co zwrócić uwagę?
Wybierając mieszkanie, warto zwrócić uwagę na infrastrukturę wokół budynku. Więcej niż pewnym jest to, że przyda nam się sklep całodobowy lub przynajmniej taki otwarty do późnych godzin wieczornych. Przetestujmy też ofertę mobilnych aplikacji, w których możemy zamówić jedzenie z dowozem – sprawdźmy, czy wokół nas znajdują się bary, pizzerie i restauracje, które w krytycznych momentach będą dla nas ogromnym udogodnieniem. Jeżeli mamy dzieci, warto sprawdzić, czy okolica jest bezpieczna, czy można wyjść na krótki spacer, no i czy niedaleko znajdują się place zabaw oraz przedszkola.
Mieszkanie czy… pokój?
Szukając mieszkania, warto zastanowić się także nad tym, czy tak naprawdę nie wystarczy nam jedynie pokój. Decyzja ta jest silnie uzależniona od tego, czy decydujemy się zamieszkać w pojedynkę, czy może ze współlokatorem, ale również od naszego budżetu.
Pokój
Kiedy decydujemy się na pokój, nieuchronne jest dzielenie mieszkania z innymi jego lokatorami. W takiej sytuacji cena obejmuje nie tylko koszt wynajmu pokoju, ale również korzystnie z powierzchni wspólnych, zazwyczaj (przynajmniej częściowo) wliczone są również media. Jeżeli zależy nam na prywatności i spokoju, warto zamieszkać w takim pokoju samodzielnie, aniżeli decydować się na jego współdzielenie. Bardzo ważne też jest też to, aby wybrać pokój nieprzechodni, który zapewni nam komfort. Pokój przechodni może mieć natomiast bardzo ważny plus – jego cena może być znacznie (nawet dwukrotnie!) niższa niż pokojów nieprzechodnich w tym samym mieszkaniu. Typowe studenckie kwatery charakteryzują się również niewysokim standardem, o czym warto pamiętać podczas poszukiwań.
fot. pixabay.com
Całe mieszkanie
Jeżeli zdecydujemy, że chcemy mieć dla siebie całe mieszkanie, warto na samym początku przemyśleć, ile pokojów jest nam niezbędnych. Będzie to zależało od tego, czy potrzebujemy pomieszczeń na gabinet (bo na przykład pracujemy zdalnie) lub sypialnię (by pokój dzienny faktycznie był pokojem dziennym). Dużo zależy też od tego, ile czasu spędzamy w mieszkaniu w ciągu dnia oraz jaką przestrzeń wykorzystujemy – być może spodoba nam się mieszkanie dwupoziomowe lub z ogrodem. Kluczowe znaczenie ma też fakt, czy decydujemy się z kimś zamieszkać. Gdy chcemy zamieszkać samodzielnie i całe dnie spędzamy poza domem, a jednocześnie nie zależy nam na dużej przestrzeni, warto zastanowić się nad wynajmem kawalerki. Jeżeli natomiast potrzebne nam oddzielne pomieszczenie na przykład do pracy i nie chcielibyśmy łączyć ze sobą przestrzeni przeznaczonych do odpoczynku z przestrzenią zawodową, wtedy mieszkanie dwu- lub trzypokojowe będzie doskonałe! Dużo zależy oczywiście od naszego budżetu, chociaż zdarza się, że mieszkania kilkupokojowe są tańsze aniżeli kawalerka.
Jak znaleźć dobre oferty?
Mieszkania możemy szukać samodzielnie, wykorzystując popularne portale z ogłoszeniami lub facebookowe lokalne grupy. Korzystanie z pomocy pośrednika jest zazwyczaj droższe (wszystko zależy od prowizji i od tego, kto ją zapłaci – czy my, jako wynajmujący, czy może właściciel mieszkania), jednak zdecydowanie bezpieczniejsze. W ferworze poszukiwania mogą nam umknąć ważne zapisy, które powinny pojawić się w umowie najmu. Jeśli zdecydujemy się na pomoc pośrednika, warto w pierwszej rozmowie dobrze opisać mu, czego szukamy – pozwoli to na szybkie odnalezienie interesującego nas lokum. Dobry pośrednik nie tylko sprawnie orientuje się na danym rynku nieruchomości, ale też może nam udzielić cennych rad w wielu kwestiach. Również przy pomocy pośrednika możemy negocjować ceny i warunki umowy.
Jeżeli postanowimy szukać mieszkania samodzielnie, zawsze zwracajmy uwagę na opis, a nie tylko zdjęcia (chociaż oczywistym jest, że przeglądając oferty mieszkań do wynajęcia, należy zaglądać przede wszystkim na te, które posiadają zdjęcia). Dobry opis powinien zawierać wyszczególnione sprzęty, jakie są dostępne w mieszkaniu, informacje dotyczące średnich wysokości opłat za media, informacje na temat typu ogrzewania, a także pobliskich punktów – sklepów, przedszkoli, przystanków komunikacji miejskiej. Jednak nigdy bezgranicznie nie ufajmy nawet najlepszym opisom – zawsze poświęćmy chwilę na osobiste zweryfikowanie tych informacji. Ważnym też jest, aby uważać na zbyt niską cenę, kompletnie nieadekwatną do standardu czy lokalizacji. Oczywiście można znaleźć na wrocławskim rynku nieruchomości swoiste perełki, jednak zazwyczaj znikają one tak szybko, jak się pojawiły. Warto też wybrać kilka, kilkanaście ofert – część z nich będzie już pewnie niestety nieaktualna w momencie naszego telefonu. W pierwszej rozmowie telefonicznej dobrze jest wypytać o szczegóły dotyczące lokalu, opłaty, okres wypowiedzenia umowy, a także, jeżeli mamy zwierzaka, możliwość zamieszkania z pupilem. Jeżeli pośrednik lub właściciel proponuje nam w rozmowie telefonicznej możliwość jego obejrzenia za wstępne uiszczenie drobnej opłaty, nie dajmy się na to nabrać – jest to próba oszustwa i powinna zostać jak najszybciej zgłoszona na policję.
Mieszkania dwu- i trzypokojowe we Wrocławiu dla osób wynajmujących samodzielnie lub ze współlokatorem
W „nowym” wynajmowanym mieszkaniu we Wrocławiu chcesz się cieszyć przestrzenią i komfortem? Zastanawiasz się nad lokum dwu- lub trzypokojowym? Aby rozwiać wszystkie wątpliwości musimy przede wszystkim określić swoje potrzeby i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mieszkać sami, czy może zdecydujemy się na dzielenie miejsca ze współlokatorem. Obie te możliwości posiadają zarówno plusy, jak i minusy. Mieszkając samodzielnie, musimy pamiętać, że dbanie o mieszkanie, regularne zakupy czy terminowe płacenie rachunków będzie spoczywało wyłącznie na naszych barkach. Jednocześnie też będziemy mieli ciszę (może ewentualnie z wyjątkiem głośnych sąsiadów) i spokój, a także całą przestrzeń dla siebie. W przypadku zamieszkania ze współlokatorem wszelkie obowiązki można rozłożyć na dwie osoby. Lub więcej – jeżeli zdecydujemy się zamieszkać z kilkoma osobami. To zdecydowanie duża korzyść, jednak w zamian za to będziemy musieli uruchomić w sobie pokłady elastyczności i zrozumienia – w końcu nasi współlokatorzy niekoniecznie muszą lubić to samo, co my. A pewnie będzie zdarzać się i tak, że będą sympatykami zupełnie innych rzeczy i aktywności. Dlatego właśnie umiejętność dostosowania się do charakteru oraz zwyczajów danej osoby jest konieczna w takiej sytuacji. Przyda się również zdolność rozwiązywania konfliktów, które na pewno będą się pojawiać, rzadziej lub częściej. Dużo zależy również od tego, czy na współlokatora wybieramy sobie osobę, którą bardzo dobrze znamy, czy decydujemy się poszukać takiej osoby w grupach funkcjonujących w mediach społecznościowych czy tematycznych forach internetowych. Jeżeli decydujemy się zamieszkać z obcą osobą, warto dobrać ją charakterologicznie do… siebie. Znacznie minimalizuje to ryzyko wystąpienia konfliktów. Wynajmowanie mieszkania ze znajomym, a już zwłaszcza z wieloletnim przyjacielem czy parterem, to już zupełnie inna historia, jednak zawsze warto wziąć sobie do serca kilka sprawdzonych porad. Przede wszystkim szanujmy drugą osobę, jej prywatność i opinie dotyczące części wspólnych mieszkania. Ustalenie już na samym początku zasad dotyczących przyjmowania gości, organizowania imprez czy sprzątania pomoże nam uniknąć wielu późniejszych konfliktów i wprowadzi porządek. Dobrą praktyką jest spisanie regulaminu, na przykład dotyczącego porządków domowych, i powieszenie go w widocznym miejscu (chociażby na lodówce) – dzięki temu każdy domownik będzie wiedział, w jakie dni tygodnia sprzątanie mieszkania należy do niego.
fot. pixabay.com
Jakie mieszkanie we Wrocławiu wynająć – nowe czy używane? Wady i zalety
Wynajem nowego mieszkania we Wrocławiu jest w wielu przypadkach znacznie lepszym wyborem niż podobne lokum w starym budownictwie. Jednak znajdziemy od tego kilka wyjątków... Wszystko zależy od naszych potrzeb i budżetu. Jedną z najbardziej istotnych kwestii, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając typ budownictwa, jest rodzaj ogrzewania oraz, co się z tym nierozerwalnie łączy, wysokość rachunków. W każdym wypadku, niezależnie od tego, czy nasze wymarzone mieszkanie znajduje się na nowym osiedlu, czy nie, należy dowiedzieć się, czy budynek jest ocieplony i rozeznać się w kwestii wysokości rachunków za media poprzednich lokatorów – da nam to lepsze spojrzenie na kwestię finansów (czynsz to nie wszystko).
Stare bloki
Niskie bloki budowane w latach 70. i 80. zazwyczaj nie posiadają windy, toteż już na samym początku musimy przemyśleć, czy nie będzie to dla nas duży problem, zwłaszcza przy dużych zakupach czy wnoszeniu dziecięcego wózka. Przyjrzyjmy się też klatce schodowej – czy jest wygodna, zadbana i czysta. Mieszkania w takich blokach mają zazwyczaj jedną podstawową zaletę – są tanie.
Nowe budownictwo
Nowe osiedla są zdecydowanie bardziej bezpieczne z uwagi na szlabany przy wjazdach i ochronę. Mają też zazwyczaj dobre ocieplenie i posiadają wydajny system wentylacji. Bez porównania jest również stan klatek schodowych, które są regularnie sprzątane przez specjalnie zatrudnioną ekipę. Na pewno nieporównywalnym ułatwieniem są także podziemne parkingi chroniące auto przed mrozem i deszczem – weźmy ten czynnik pod uwagę jeżeli, posiadamy samochód – a także sprawne windy. Jednak mieszkania w apartamentowcach zazwyczaj obarczone są wysokim czynszem, w zależności od udogodnień oferowanych lokatorom. Jeżeli szukamy budżetowej propozycji, lepiej zrezygnujmy z lokum w nowym budownictwie, aczkolwiek czasami zdarzają się cenowe perełki. Nad nowym budownictwem możemy zastanowić się w momencie, kiedy posiadamy większy budżet lub jeśli szukamy... mieszkanie z ogrodem. We Wrocławiu takich miejsc znajdziemy całkiem sporo. Często znajdują się przy nich pokaźnych rozmiarów ogródki, do których wychodzi się przez drzwi tarasowe z salonu. Jednak z mieszkaniami w nowym budownictwie wiąże się zazwyczaj jedna podstawowa wada – w momencie, kiedy wprowadzamy się do dopiero co oddanego do użytkowania budynku, koniecznie musimy przewidzieć, że przez następne miesiące nasz spokój będą zakłócać odgłosy remontu wydobywające się z mieszkań innych lokatorów.
Kamienice
Kamienice przyciągają lokatorów swoistą magią. I nie ma w tym nic dziwnego – jeśli kamienice są odrestaurowane, to wyglądają naprawdę pięknie i klimatycznie. Co innego, gdy klatka schodowa wręcz odstrasza, a odpadający tynk powoduje zagrożenie. Decydując się na mieszkanie w kamienicy, warto dowiedzieć się, kiedy został przeprowadzony ostatni remont (lub kiedy takowy jest w planach), jak wygląda ogrzewanie budynku i... jakich mamy sąsiadów. Stare kamienice skrywają w swoich murach zazwyczaj przestronne mieszkania z wysokimi sufitami – weźmy ten fakt pod uwagę, takie mieszkanie będzie nam bowiem trudniej ogrzać, a co za tym idzie – zwiększą się nasze rachunki za ogrzewanie.
fot. pixabay.com
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie we Wrocławiu?
We Wrocławiu znajdziemy naprawdę mnóstwo różnorodnych ofert mieszkań do wynajęcia. Jednakże te interesujące należy gruntownie sprawdzić. Na początku lokal powinniśmy (ba! musimy) dokładnie obejrzeć. Jeżeli nie jest on aktualnie zamieszkany, mamy ułatwioną sprawę, ponieważ możemy dokładnie obejrzeć wnętrze mebli, sprawdzić sprzęty AGD i RTV, a także stan sanitariatów. Warto też się przyjrzeć ogólnemu poziomowi czystości – brudnego piekarnika tak szybko nie doczyścimy, problem może być też z zagrzybioną pralką. Spójrzmy również za okno – widok będzie miał ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia . W żadnym razie nie krępujmy się pytać o rzeczy, które nas interesują i wszystko dokładnie sprawdzać – w końcu to mieszkanie stanie się naszym domem na kolejne miesiące czy lata. Jeżeli wszystko jest w porządku, przechodzimy do podpisania umowy. Jeżeli w umowie najmu jest jakiś zapis, który nam nie odpowiada, mamy prawo negocjować. Może nasze wątpliwości dotyczą wyposażenia lub kwoty najmu? Pamiętajmy, że umowa zabezpiecza nie tylko interesy właściciela mieszkania, ale również (a może przede wszystkim) nasze jako wynajmującego. W przypadku ceny negocjacje mogą znacząco obniżyć całkowity koszt, zwłaszcza jeżeli mieszkanie znajduje się na parterze lub na ostatnim piętrze albo kiedy położone jest blisko szybu windy czy zsypu. Powodem do obniżenia ceny są również braki w podstawowych sprzętach. Umowę najmu otrzymujemy z reguły w momencie, kiedy deklarujemy zainteresowanie mieszkaniem, jednak możemy o nią poprosić wcześniej, wtedy na spokojnie możemy się z nią zapoznać lub przeanalizować z prawnikiem. Jeżeli zajmiemy się analizą umowy samodzielnie, wtedy zacznijmy najlepiej od przeczytania ustawy o ochronie praw lokatorów, a swoją szczególną uwagę zwróćmy na punkty umowy dotyczące płatności, okresu wypowiedzenia oraz odpowiedzialności za powstałe szkody (zawczasu należy określić w porozumieniu z właścicielem mieszkania, która ze stron będzie odpowiadała za zniszczenia lub szkody wynikłe z typowego użytkowania mieszkania). Kiedy ustalimy wszelkie szczegóły i zapisy, wtedy możemy przejść do podpisania umowy. Powinna ona być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, a podpisać powinny ją obie strony – właściciel mieszkania i wynajmujący. W momencie podpisania umowy powinien zostać sporządzony również protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania (w którym zawarte muszą być elementy wyposażenia mieszkania, zwłaszcza te cenniejsze) i powinny zostać przekazane nam klucze. Wynajem mieszkania nie jest tak prostą sprawą, jakby się mogło wydawać, jednak stosując się do powyższych uwag, na pewno uda nam się znaleźć wartą uwagi propozycję oraz bezpiecznie sfinalizować cały proces.