Wynajmowanie mieszkań we Wrocławiu to dobry pomysł na zainwestowanie kapitału, który posiadamy. Miasto, do którego rokrocznie napływa tak wielu studentów z całej Polski, a także ludzi przyjeżdżających tutaj w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy, pozwala nam sądzić, że zakup nieruchomości pod wynajem jest świetną inwestycją i fantastycznym planem na przyszłość. Czy tak faktycznie jest?
Spis treści:
Jak inwestować, na co uważać?
Popularne dzielnice
Najbardziej atrakcyjne mieszkania
Sprofiluj swoją grupę docelową
Jak inwestować w mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu?
Mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu z reguły są dobrym pomysłem na biznes. Każdy z nas ma zupełnie inną definicję inwestycji, to prawda, jednak po przeanalizowaniu zalet i wad z pewnością można wysnuć taki wniosek. Inwestycja w mieszkania do wynajęcia to nie tylko jeden z najlepszych pomysłów na wzbogacenie, ale przede wszystkim świetny plan na zagwarantowanie sobie stabilności finansowej dzięki faktowi, że przychody z wynajmu są wyższe niż nasze bieżące wydatki. Mieszkania pod wynajem są lepszym wyborem niż na przykład lokaty bankowe czy kupno kruszców z tego względu, że mogą przynosić bieżący, miesięczny dochód, a przy okazji, oczywiście w zależności od lokalizacji nieruchomości i jej standardu, ich wartość może stale rosnąć. Wartość danej nieruchomości oraz jej czynsz są bardzo mocno skorelowane z inflacją i zazwyczaj wykazują tendencję wzrostową. Ponadto stosunkowo łatwo otrzymać kredyt hipoteczny na mieszkanie, co już nie będzie takie proste w przypadku innych inwestycji. Nieruchomość możemy także ubezpieczyć od wszelkich losowych zdarzeń, a więc minimalizujemy dzięki temu ryzyko utraty kapitału, co nie jest do końca możliwe w przypadku innych inwestycji. Dodatkowo mieszkanie można w prosty sposób uatrakcyjnić po dobrym sprofilowaniu oczekiwań wynajmujących – chociażby przy pomocy postawienia ścianki działowej czy wprowadzeniu do mieszkania udogodnień i nowoczesnych sprzętów.
Na jakie błędy uważać?
Jeżeli tylko będziemy solidnie trzymali się swojego celu, zakupione mieszkanie okaże się świetną inwestycją. Zawczasu należy jednak przeanalizować najczęściej popełniane przez początkujących inwestorów błędy, które znacznie utrudniają osiągnięcie z inwestycji prognozowanych korzyści finansowych. Jednym z takich błędów jest brak sprecyzowanego celu inwestycji. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto dokładnie określić, do jakiej grupy ludzi kierujemy swoją ofertę. Każda z nich będzie miała zupełnie inne potrzeby lokalowe, każdą będzie zadowalała inna okolica. Nie warto też kierować się opinią osób trzecich, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rynkiem nieruchomości. Ponadto całość inwestycji zawsze warto na samym początku naprawdę precyzyjnie skalkulować – to rzetelna analiza jest podstawą tego procesu, a nie wybieranie rodzaju podłogi, na to jeszcze przyjdzie czas. Mowa tu również o zbyt emocjonalnym kupowaniu nieruchomości pod wynajem, przez co możemy po prostu przepłacić. Kupując mieszkanie po zawyżonej cenie, już na samym starcie skazujemy się na osiąganie zdecydowanie niższej rentowności niż gdybyśmy powstrzymali się od zakupu i czekali na cenową oraz lokalizacyjną perełkę. Kolejnym błędem popełnianym przez początkujących inwestorów jest brak zaangażowania. Po wystawieniu oferty z mieszkaniem pod wynajem nie odbierają oni telefonów od potencjalnych najemców i nie mają czasu się z nimi spotkać. Jeżeli nie chcemy brać na swoje barki tych wszystkich obowiązków i formalności, rozważmy skorzystanie z pomocy biura zajmującego się profesjonalną sprzedażą nieruchomości. Agent spotka się w naszym imieniu z potencjalnymi nabywcami, zainteresuje ich mieszkaniem, a także zadba o bezpieczeństwo transakcji dla obu stron. Jednym z biur, które kompleksowo zajmuje się sprzedażą mieszkań, jest działająca od prawie 30 lat WGN posiadająca ponad 80 oddziałów biur obrotu nieruchomości i działalności deweloperskiej na terenie Polski i za granicą. Zlecając sprzedaż mieszkania, nie musimy się martwić również o znalezienie kupca – WGN odpowiada za promocję nieruchomości i robi to bardzo skutecznie, bo na ponad 100 różnych stronach internetowych!
fot. pixabay.com
Opłacalność wynajmu
Opłacalność wynajmu jest dość wysoka. Oczywiście tylko wtedy, kiedy decyzje podejmuje się strategicznie, po przeanalizowaniu wszelkich możliwych informacji. Zazwyczaj przedział zwrotów z opłat waha się w granicach od 5% do 11% w skali roku. Taki prognozowany zwrot z inwestycji powinniśmy wyliczyć sami już w pierwszym etapie całego procesu. Najprostszy wzór do obliczenia zwrotu z inwestycji wygląda następująco: rentowność = miesięczny dochód netto (a więc przychód po odliczeniu zobowiązań podatkowych, opłat administracyjnych i tak dalej) pomnożony przez liczbę miesięcy w roku, w których mieszkanie jest wynajmowane, podzielone przez sumę poniesionych kosztów (do których wliczyć należy remont nieruchomości, jej zakup, taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych i tak dalej).
Mówiąc o opłacalności najmu, nie sposób nie wspomnieć o kwestiach często pojawiających się podczas remontu, a więc standardzie wykończenia. Owszem, mieszkanie musi być zadbane i estetyczne, aby zainteresowało najemców, jednak wcale nie musimy wykańczać go luksusowo. Ba, nawet nie powinniśmy. Wysoki koszt generalnego remontu jedynie obniży nasz zysk netto z wynajmu.
W jakich dzielnicach warto inwestować w mieszkania pod wynajem? Krzyki czy może północna część miasta?
Mieszkania do wynajęcia na Krzykach we Wrocławiu są na ten moment bardzo dobrą inwestycją z uwagi na rosnący trend tej dzielnicy spowodowany jej typowo mieszkaniowym charakterem, bliskością centrum handlowego Sky Tower (który jest jednocześnie najwyższym w mieście biurowcem) oraz dobrą infrastrukturę komunikacyjną i handlową. Atrakcyjne jest również sąsiedztwo Parku Południowego oraz nieco dzikiego, ale naprawdę pięknego Parku Wschodniego. Krzyki są uważane obecnie za jedną z bardziej prestiżowych dzielnic Wrocławia.
Jeśli nie Krzyki, to może… Śródmieście?
Jeśli lubisz miejski gwar, często jesz poza domem albo nie wyobrażasz sobie sobotniej nocy na kanapie przed telewizorem, ta okolica jest wprost dla Ciebie stworzona! Nic więc dziwnego, że Śródmieście jest bardzo często wybierane przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego i Przyrodniczego, a także Politechniki i AWF-u.
Klimatyczne Stare Miasto
Stare Miasto odznacza się niesamowitym klimatem. Ścisłe centrum miasta to dziesiątki małych kawiarenek i punktów gastronomicznych, a także bliskość takich obiektów kultury jak Narodowe Forum Muzyki, Opera Wrocławska, Muzeum Narodowe czy w końcu Panorama Racławicka. Jeżeli często przyjeżdżasz do centrum i lubisz miejski szum, Stare Miasto będzie idealnym wyborem.
Nieco na uboczu – Brochów
Brochów powoli odzyskuje dobry klimat - znajdujące się tu lokale mieszkalne są cenione za bliskość pięknego Parku Brochowskiego i względny spokój; niewątpliwą zaletą są też niewysokie, w porównaniu do innych wrocławskich dzielnic, ceny mieszkań. Brochów z czasem stanie się zapewne jedną z większych sypialni Wrocławia.
Autonomiczny Nowy Dwór
Nowy Dwór staje się coraz bardziej popularny. Nie sposób odmówić mu absolutnej samowystarczalności – znajdują się tu przedszkola i szkoły, a także sklepy, basen, no i oczywiście Park Tysiąclecia. A przy tym jest całkiem nieźle skomunikowany z pozostałymi dzielnicami Wrocławia.
Przed zakupem mieszkania warto przeanalizować dogłębnie popyt od strony rynkowej – powinien to być jeden z czynników decyzyjnych przy wyborze odpowiedniej nieruchomości i podjęciu decyzji co do jej wynajmu bądź sprzedaży.
fot. pixabay.com
Spokojny Biskupin
Biskupin to prawdziwa oaza spokoju. Nieco oddalony od centrum pozwala odpocząć od gwaru miasta i znaleźć odrobinę wytchnienia. Jest to świetny wybór dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Warto jednak zaznaczyć, że mimo dalszej odległości od centrum, Biskupin jest dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami.
Fabryczna – coraz atrakcyjniejsza
Fabryczna jest zdecydowanie bardziej spokojna niż centrum miasta, a przy tym coraz atrakcyjniejsza. Z jednej strony w okolicy znajduje się centrum handlowe Magnolia i liczne połączenia komunikacyjne, a z drugiej – zielone parki (Park Popowicki, Zachodni oraz Pilczycki).
Czy mieszkania do wynajęcia we wrocławskim Śródmieściu są najbardziej atrakcyjne?
Mieszkania do wynajęcia w Śródmieściu we Wrocławiu są bardzo atrakcyjne z uwagi na lokalizację – wszędzie jest bowiem blisko. Jeżeli wrocławski Rynek jest sercem miasta, to Śródmieście jest jego mózgiem, bowiem stanowi miejsce pracy, nauki (to tu zlokalizowane są Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Przyrodniczy) i administracji. Z jednej strony ten niewielki obszar Wrocławia (Śródmieście zajmuje około 16 kilometrów kwadratowych) traktowany jest głównie jako „biznesowe” centrum, jednak z drugiej strony gęstość zaludnienia ciągle przekracza 7 tysięcy osób na kilometr kwadratowy. Nie pustoszeje wieczorami jak warszawski Mordor, tętni życiem również w weekendy. Znajduje się tu sporo atrakcyjnych obiektów kulturalnych oraz punktów gastronomicznych – eleganckich restauracji, food trucków i przyjemnych bistro stworzonych w klimacie slow. Mieszkając w Śródmieściu, zdecydowanie nie można się nudzić. Nie brakuje tu również odważnych inwestycji deweloperskich – w tej części miasta znajdziemy naprawdę niebanalne projekty i, co ciekawe, sporo jest jeszcze miejsca na te nowe. Przy tym wszystkim Śródmieście jest świetnie skomunikowane z pozostałymi częściami miasta, nie bez znaczenia jest też bliskość pięknego Rynku.
Jakie mieszkania są wynajmowane najczęściej?
Generalnie, jak wynika z przeprowadzonych w ostatnich latach badań, upodobania Polaków w kwestii wynajmu mieszkań zmieniają się dosyć dynamicznie. Taka sytuacja jest pokłosiem panujących trendów, realiów i cen rynkowych, ale też nowo powstających, strzeżonych osiedli. Oczywiście to, na jakie mieszkanie (o jakim metrażu i w jakiej lokalizacji) ostatecznie się decydujemy, zależy przede wszystkim od budżetu, jaki mamy przeznaczony na wynajem i atrakcyjności okolicy. Coraz większą popularnością cieszą się mieszkania w odnowionych kamienicach – nie da się ukryć, wysokie sklepienia mają swój urok i klimat. Zazwyczaj są one wybierane przez ludzi do około 35 roku życia, na pewno nie przez seniorów – z uwagi na większe koszty ogrzania tego typu mieszkania i brak wind. Mieszkania w kamienicach wpisują się w obecnie panujące loftowo-industrialne trendy. Nadal cenione są kawalerki, jednak nie te mikropowierzchniowe, a większe, od 30 metrów kwadratowych w górę. Są zazwyczaj wynajmowane przez singli, którzy często pochłonięci pracą i codziennymi obowiązkami tak naprawdę rzadko bywają w domu. Bardzo łakomym kąskiem są także mieszkanie dwupokojowe o powierzchni około 40-45 metrów kwadratowych. Salon z aneksem kuchennym i dodatkowy pokój, w którym można urządzić sypialnię czy gabinet, to główny przedmiot zainteresowania młodych par, ale również osób mieszkających w pojedynkę. Najtrudniej wynająć duże mieszkania z uwagi na możliwości finansowe najemców – te o powierzchni powyżej 60-70 metrów kwadratowych (a więc zazwyczaj mieszkania trzy- i czteropokojowe) schodzą z rynku najdłużej, jednak może to być świetna oferta dla studentów, którzy mieszkają w kilka osób. W takim wypadku warto, aby pokoje były nieprzechodnie – jest to bardzo duży plus tego typu mieszkań i pozwala zachować zamieszkującym je lokatorem zdecydowanie większą prywatność. A jak z kwestią kuchni w mieszkaniu? Do niedawna niezwykle popularne były mieszkania z salonami wyposażonymi w niewielkie aneksy kuchenne. W 2017 roku nastąpiła jednakże pewna zmiana – ze statystyk wynika, że obecnie znacznie częściej wybierane są mieszkania z oddzielną kuchnią z oknem.
Im wyżej, tym… drożej
Coraz częściej poszukiwane są także mieszkania zlokalizowane na wyższych kondygnacjach. Jeśli chodzi o różnicę w kwotach wynajmu między mieszkaniem na parterze, a mieszkaniem na najwyższym piętrze zlokalizowanymi w tym samym bloku, to nie da się nie zauważyć, że wraz ze wzrostem pięter szybuje w górę również cena za wynajem. Może być to koszt pięknych widoków z okna... albo braku tupiących nam nad głową sąsiadów. Coraz więcej osób odrzuca również możliwość wynajęcia mieszkania w budynku nieposiadającym windy, i to nawet wtedy, gdy jest to budynek posiadający zaledwie cztery kondygnacje – staliśmy się wygodni, nie da się tego nie zauważyć.
fot. pixabay.com
Mieszkanie do wynajęcia we Wrocławiu na Biskupinie czy może na Krzykach? Sprofiluj swoją grupę docelową
Wynajmem mieszkań we Wrocławiu na Biskupinie, Krzykach czy na Maślicach zainteresowane są różne grupy osób, prowadzące odmienny styl życia i mające inne oczekiwania w stosunku do okolicy, w której mieszkają. Jeśli chcemy, aby wynajmowane przez nas mieszkanie zainteresowało rodziny z dziećmi i osoby chcące odpocząć od zgiełku miasta, preferujące niską zabudowę, rozejrzyj się w okolicach Biskupina. Jest to dzielnica bardzo lubiana z uwagi na tereny rekreacyjne wzdłuż Odry i mnogość połączeń komunikacyjnych. Bliskość Hali Stulecia sprawia, że Biskupin od lat cieszy się popularnością, łącząc spokój i tereny zielone z łatwym dostępem do kultury i rozrywki.
Jeżeli potencjalnych najemców upatrujesz w studentach czy młodych i ambitnych pracownikach korporacji, rozejrzyj się w okolicach Śródmieścia i Starego Miasta. Te dzielnice cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem z uwagi na bogatą ofertę kulturalną i wiecznie pulsujące nocne życie. Również zabytkowy rynek i Promenada Staromiejska są w stanie zauroczyć niejedną osobę! Pamiętaj jednak, że to właśnie w ścisłych okolicach Starego Miasta ceny za metr kwadratowy szybują drastycznie w górę. Nie bez znaczenia są zlokalizowane w okolicy punkty usługowe, uczelnie, szkoły wyższe i oczywiście kluby. Ceny mieszkań w Śródmieściu są znacząco niższe niż w obrębie Starego Miasta, a mimo to dzielnicy nie można odmówić atrakcyjności. No i klimatu - przedwojenne kamienice przeplatają się tu z coraz nowszymi i nowoczesnymi inwestycjami.
Jeżeli potencjał swojej inwestycji upatrujesz w ludziach, którzy z jednej strony chcą w końcu odpocząć od szumu wielkiego miasta, a z drugiej nie chcą znacząco oddalać się od centrum, zainwestuj w mieszkanie na modnych ostatnio Krzykach. Doskonale skomunikowane, bogate w punkty usługowe, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły oraz sklepy, w niedalekiej odległości od terenów zielonych – Parku Wschodniego, Południowego oraz Skowroniego.
Każda z dzielnic ma swoje zalety, ale też wady. Każda jest wybierana przez inne grupy ludzi, bo realizuje zupełnie różne potrzeby swoich mieszkańców. Lokalizacja mieszkania jest kluczowym czynnikiem, który zadecyduje o rentowności naszej inwestycji, więc warto ten aspekt dokładnie przeanalizować przed zakupem nieruchomości do wynajęcia.