Mieszkanie na wynajem we Wrocławiu stanowi doskonała lokatę kapitału. Nie tylko jest zabezpieczeniem poniesionych nakładów finansowych ale pozwala zarobić. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które taką nieruchomość kupiły na kredyt. Mieszkanie na wynajem jest również gratką w przypadku najmu okazjonalnego.

Spis treści:
Inwestycja w najem
Krok po kroku
Kto wynajmuje mieszkania?
Kolejne kroki
Umowa najmu
Jaki najem wybrać?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

Wynajem mieszkania we Wrocławiu może być lukratywnym biznesem, przynoszącym duże korzyści finansowe. Zwłaszcza, gdy dobrze przygotujemy się do wystawienia oferty – wyznaczymy grupę docelową, obliczymy spodziewane zyski oraz dostosujemy mieszkanie do potrzeb przyszłych najemców.

Skupmy się na cenie – aby ją wyznaczyć weź pod uwagę trzy kwestie: cenę rynkową, wysokość raty kredytu (kwota czynszu nie powinna być mniejsza) oraz dodatkowe opłaty, jak czynsz, media. Warto również zdać sobie sprawę, że takie mieszkanie będzie częściej odnawiane i remontowane niż mieszkania, w którym mieszka się non stop.

Jeśli dopiero zamierzasz zainwestować w mieszkanie na wynajem określ, jak typ nieruchomości najbardziej spełnia Twoje oczekiwania. Czy będzie to kawalerka dla singla, mieszkanie kilkupokojowe dla studentów, 2-pokojowe mieszkanie w zielonej okolicy dla rodziny z dziećmi czy może atrakcyjny apartament z przeznaczeniem pod turystów.

Jak wynająć mieszkanie we Wrocławiu o krok po kroku

Zanim zaczniesz wynajmować mieszkanie we Wrocławiu przygotuj sobie dokładnie plan. Określ przede wszystkim typ nieruchomości, który chcesz zakupić. Weź pod uwagę lokalizację oraz grupę docelową.

Kto najczęściej wynajmuje mieszkanie?

Masz już swoje mieszkanie i myślisz o zarabianiu na nim. Pomyśl komu chciałbyś je udostępnić.

Wrocław jako miejscowość studencka przyciąga młodych ludzi z całego kraju (i nie tylko). Nie wszyscy będą chcieli wynająć pokój w akademiku. Spora liczba studentów woli niezależność i swobodę w mieszkaniu i wybiera samodzielnie lub ze znajomymi właśnie kilkupokojowe mieszkanie.

Kolejna grupa to single, pary, pracownicy zdalni i w delegacji. Dla takich osób skierowane są najczęściej oferty kawalarek. Nie musi być w centrum miasta ale z dobrą komunikacją i bliskością wszelkiego rodzaju usług.

Trzecia grupa to cudzoziemcy lub pracownicy fizycznie, dla których mieszkania wynajmuje firma. Często płatność nie jest wtedy za pokój a „łóżko”. Ryzykiem jest częsta zmienność lokatorów oraz konieczność częstych remontów i odświeżeń. Nie każdy również chce odstąpić swoje pracowników, w obawie przed dewastacją mieszkania.

Czwarta grupa to rodziny z dziećmi a najczęściej jednym dzieckiem. Są to najczęściej napływowe osoby, które do Wrocławia przyjechały w związku z pracą jednej z osób. Takie osoby szukają głównie mieszkań na wynajem we Wrocławiu głównie w zielonej części miasta, blisko przedszkoli oraz placów zabaw dla dzieci. Można ich również znaleźć na osiedlach na peryferiach miast, gdzie mieszkania kupują często również młode rodziny. Dzięki temu mają szansę również na poznanie nowych osób o podobnych zainteresowaniach i sytuacji rodzinnej.

Ostatnimi uczestnikami rynku mieszkań na wynajem są turyści. Są oni najczęściej odbiorcami najmu krótkoterminowego. Wrocław jako stolica Dolnego Śląska, przyciąga turystów wieloma atrakcjami. Miasto spotkań jest często wybieranym kierunkiem wycieczek. Stąd, po okresie obostrzeń pandemicznych, do miasta zawitały tłumy turystów. Minusem takiego rozwiązania jest uzależnienie wynagrodzenia od sezonu turysty stycznego i sytuacji na świecie.

 

 

Masz mieszkanie… i co dalej?

Kupiłeś już mieszkanie i chcesz je wynająć? Określiłeś grupę potencjalnych najemców – i co dalej?

Określ kwotę miesięcznego wynajmu, jaki chcesz otrzymywać za swoje mieszkanie. Przy jej ustalaniu warto wziąć pod uwagę przede wszystkim cenę analogicznych nieruchomości na rynku najmu.

W kwocie najmu powinno się zawierać: wysokość raty kredytu (w przypadku zakupu mieszkania na kredyt), koszty amortyzacji, czynsz dla spółdzielni, podatek oraz kwoty zarobku. Pamiętaj, że  mieszkanie to również remont, zarządzanie nim. Kwota najmu zależy również od lokalizacji oraz standardu mieszkania i jego wyposażenia. W pełni umeblowane oraz wyposażone w sprzęt mieszkanie jest o wiele więcej warte niż puste mieszkanie, które najemca musi sam umeblować.

Kolejna kwestia to kaucja. Nie zastanawiaj się czy wypada ją brać. Kaucja jest zabezpieczeniem interesów wynajmującego. Standardowo przyjmuje się, że kaucja stanowi równowartość przynajmniej jednomiesięcznego czynszu, w przypadku wyższego standardu możesz wyznaczyć kaucję za 2 czy nawet 3 miesiące. Wyższa kaucja mogłaby odstraszyć potencjalnych najemców. Kaucja płatna za 3 miesiące stanowi zdecydowanie rzadkość. Osoby indywidualne rzadko kiedy się decydują na tak wysoką kaucję. Mogą się na nią zdecydować jedynie firmy szukające mieszkań dla swoich pracowników.

Czy można uniknąć nieuczciwego najemcy? Niestety, nawet idealnie skonstruowana umowa nie zabezpieczy cię przed tym ryzykiem. Stąd ważna jest kaucja oraz bardzo dobrze skonstruowana umowa.

Umowa najmu

Dobrze skonstruowana umowa to podstawa dobrego najmu. Zabezpiecza w niej interesy obu stron, szczegółowo opisuje wzajemne obowiązki oraz szczegóły dotyczące najmu.

W zakładce: Praktyczny poradnik na portalu WGN.pl możesz znaleźć przykładowy wzór takiej umowy – sprawdź tutaj.

Jaki najem mieszkania we Wrocławiu

Do wyboru są dwa rodzaje najmu: krótko- i długookresowy. Najem krótkookresowy czyli taki,  w którym oddajesz swoje mieszkanie na krótki okres – kilka dni, tydzień, miesiąc. Jeżeli umowa określa czas najmu od roku wzwyż, wtedy mówimy o najmie długookresowym. Poniżej krótka charakterystyka obu rodzajów.

Wynajem na krótko

Najem krótkookresowy najczęściej skierowany jest do turystów, biznesmenom w delegacji, firmom zatrudniającym pracowników lub samym pracownikom sezonowym.

Jaki lokal się sprawdzi? Najlepiej apartament w centrum miasta, za który można pobierać stosunkowo wyższą kwotę lub kilkupokojowe mieszkanie na obrzeżach miasta (w przypadku najmu pracownikom). W przypadku biznesmenów liczy się często odległość od portu lotniczego oraz niezależność i dostęp do sieci wi-fi.

O czym należy pamiętać? Sezonowi najemcy mogą nie zawsze dbać o czystość w mieszkaniu i jego sprzęt. Dlatego konieczne będzie częstsze sprzątanie czy odświeżanie lokalu.

Do zarządzania, pozyskiwania klientów przyda się firma zarządzająca. Wiele z biur nieruchomości WGN ma w swoim wachlarze usług również zarządzanie najmem.

Długoterminowa umowa

Zdecydowanie bardziej korzystna jest opcja najmu długoterminowego. Nie trzeba często zabiegać o najemców, jak w przypadku użyczania mieszkania na kilka dni czy tygodni. Nie musisz również kontrolować stale stanu mieszkania i szukać ekipy sprzątającej czy zarządzającej nieruchomością.

Jest to również pewny sposób dodatkowego dochodu – otrzymujesz co miesiąc ustaloną kwotę, nie zajmując się pilnowaniem mieszkania.

W takim przypadku sprawdzą się mieszkania w bloku, nawet w blokach z wielkiej płyty, 2-, 3-pokojowe. Lokalizacja ma znaczenie w przypadku ustalania wysokości miesięcznego najmu. Im bliżej centrum tym kwota powinna być wyższa.