Kupić, czy wynająć mieszkanie we Wrocławiu? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wiele osób, zwłaszcza młodych, które dopiero rozpoczynają swoje dorosłe życie. Wpływ na decyzje ma wiele czynników, jednak które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne?

 

Spis treści:

1. Rynek najmu i sprzedaży nieruchomości
2. Wady i zalety wynajmu mieszkania
3. Czynniki wpływające na zakup mieszkania
4. Dla kogo wynajem, a dla kogo kupno?
5. Kalkulator cen zakupu i najmu

 

Rynek wynajmu i sprzedaży mieszkań we Wrocławiu

Pomimo bardzo dużego zainteresowania kupnem własnego M, wynajem mieszkań we Wrocławiu stale utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wciąż wiele osób nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu, a na jednorazowe wydanie kilkuset tysięcy złotych pozwolić sobie mogą tylko nieliczni.

Najem mieszkania wiąże się z minimalnymi zobowiązaniami przy jednoczesnej dużej elastyczności. Wybierając tą opcję nie musimy posiadać zdolności kredytowej, a przed podpisaniem umowy najmu nikt nie będzie sprawdzać wysokości naszych zarobków oraz stabilności zatrudnienia. Jest to o wiele łatwiejsze oraz szybsze w realizacji rozwiązanie.

Jeżeli jednak chodzi o zakup własnej nieruchomości, jest to przede wszystkim jedno z największych marzeń większości osób. Kupno mieszkania wiąże się z ogromnym nakładem pieniężnym oraz zobowiązaniami, wynikającymi ze spłacania kredytu hipotecznego. Aktualnie rynek nieruchomości ma bardzo wiele do zaoferowania. Oferty mieszkań na sprzedaż znajdziemy zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Jedno i drugie wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz poświęconym czasem na wykończenie lub remont mieszkania. Własna nieruchomość to wiążąca decyzja na lata, która staje się dobrem rodzinnym, które może zagwarantować lepszy start w przyszłości dzieci.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkania na wynajem, Wrocław 

Wynajem mieszkania, czy to dobre rozwiązanie?

Na wynajem mieszkania w pierwszej kolejności decydują się osoby młode, studenci rozpoczynający swoje dorosłe życie, których na początku nie stać na zakup własnego mieszkania. Z najmem wiąże się wiele pozytywnych czynników, dla których inne grupy społeczne również decydują się na taką formę zamieszkania. Największym plusem wynajmu mieszkania jest elastyczność. Podejmując decyzje o wyjeździe z kraju na kilka miesięcy lub zmieniając miasto zamieszkania, wystarczy złożyć wypowiedzenie umowy, które w większości przypadków trwa miesiąc. Kolejną zaletę stanowi brak odpowiedzialności za naprawy w mieszkaniu. Jeżeli zużyciu uległy sprzęty stanowiące wyposażenie mieszkania, po stronie właściciela leży obowiązek naprawy lub zakupu nowego urządzenia.

Duża przystępność oraz możliwość szybkiej zmiany miejsca zamieszkania stanowią największe zalety wynajmowanych nieruchomości. Oferty dostosowywać można do aktualnych możliwości finansowych. Każde rozwiązanie posiada jednak również minusy. Brak własnego mieszkania uzależnia wynajmujących od właściciela, który w każdym momencie może wypowiedzieć umowę najmu, a lokatorzy będą musieli w pośpiechu szukać nowego miejsca zamieszkania.

Najem nieruchomości wiąże się również z pewnego rodzaju ograniczeniami, wynikającymi z zapisów umowy. Brak zgody właściciela na zwierzęta, palących najemców, czy nawet dzieci. Po długim okresie wynajmowania mieszkania, może pojawić się również myśl dotycząca już przeznaczonych pieniędzy na wynajem nieruchomości, która nigdy nie stanie się naszą własnością jak i poczucie braku stabilności oraz bezpieczeństwa.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkania na wynajem, Wrocław 

 

Zakup nieruchomości za i przeciw

Posiadanie własnej nieruchomości to szereg zalet dla każdej osoby, niezależnie od tego w jakiej sytuacji życiowej aktualnie się znajduje. Zakup mieszkania to nie tylko idealny sposób na inwestycję ale również spełnienie marzeń oraz poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nikt nie może wypowiedzieć umowy, która w efekcie pozbawiłaby prawa do zamieszkania lokalu. Jest to bardzo ważny czynnik dla rodzin, w których pojawiają się dzieci.

Własne mieszkanie to również swoboda oraz dowolność w jego urządzaniu. Wadą posiadania własnego mieszkania jest bardzo duży nakład finansowy na jego zakup. Większość osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który poważnie obciąża budżet na najbliższe kilkadziesiąt lat. Do tego dochodzą również koszty wykończenia, umeblowania mieszkania oraz stałych opłat administracyjnych.  Własnościowy lokal to także większe zobowiązania, które w większości sytuacji nie pozwolą na opuszczenie miasta, kraju na dłuższy okres, ponieważ w tym czasie i tak konieczne będzie opłacanie czynszu oraz rat kredytu.

 

Dla kogo mieszkanie na wynajem we Wrocławiu, a dla kogo zakup

Wynajem mieszkania we Wrocławiu oraz w innych miastach stanowi rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnej nieruchomości. Stolice Dolnego Śląska wybierają zazwyczaj młode osoby, które decydując się na wynajem mieszkania nie wiedzą jeszcze, gdzie chcą osiąść na stałe, chcące żyć w centrum miasta, jednak z przeświadczeniem, że nie jest to lokalizacja na długie lata.

Wynajem mieszkania korzystny będzie również dla osób podróżujących, które nie tylko zmieniają miasto zamieszkania ale również kraj. W przeciwieństwie do wynajmu, zakup jest dla osób, które dysponują większymi nakładami finansowymi lub posiadają zdolność kredytową. Bardzo duże zainteresowanie kupnem nieruchomości zmienić może aktualny wzrost stóp procentowych, które wpływają na wzrost miesięcznej raty kredytu. Co za tym idzie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają stabilną sytuację finansową oraz zabezpieczenie w razie nieoczekiwanych sytuacji.

Na zakup mieszkania we Wrocławiu decydują się osoby, które oprócz posiadania własnej nieruchomości chcą zamieszkać w mieście z wielkimi możliwościami rozwoju zawodowego oraz dostępności do rozwiniętych ośrodków edukacyjnych. Czynniki te będą miały ogromne znaczenie dla osób, które planują statyczne życie w danym miejscu oraz założenie rodziny. Jeżeli zakup własnego M rozważa osoba, która kocha podróże, nie osiada na dłużej w jednym miejscu oraz nie planuje założenia rodziny, powinna dokładnie przemyśleć decyzję.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkania na wynajem, Wrocław 

 

Opłacalność najmu oraz zakupu nieruchomości

Rozważając wynajem oraz zakup nieruchomości jednym z podstawowych, pojawiających się pytań jest: który wybór jest bardziej opłacalny? Udzielenie konkretnej odpowiedzi zależne jest od wielu czynników, takich jak chociażby lokalizacja. Na finalną kwotę, którą musimy przeznaczyć na zakup mieszkania składa się wiele elementów. Jeżeli lokal mieszkalny nabywany jest za gotówkę do ceny nieruchomości należy doliczyć również koszty notarialne, początkowy nakład finansowy taki jak: wkład własny, ubezpieczenie nieruchomości, czy prowizja banku. Do kosztu zakupu dochodzi nam kolejnych kilkadziesiąt tysięcy, które powiększyć musimy o koszty wykończenia mieszkania.

Przy wynajmie nieruchomości łączna kwota opłat jest o wiele mniejsza. Do kosztów poniesionych na samym początku zaliczyć można jedynie kaucję, w wysokości jednomiesięcznego czynszu. Natomiast koszty stałe stanowi czynsz uiszczany dla właściciela mieszkania, czynsz administracyjny oraz media. Jak widać, odpowiedź na zadane na początku pytanie nie jest wcale oczywista. Oba rozwiązania posiadają zarówno szereg zalet jak i wad, których wpływ bezpośrednio dotyczyć będzie naszej aktualnej sytuacji.