Według WGN, obecnie na rynku mieszkań na wynajem we Wrocławiu sytuacja znacznie się poprawiła w stosunku do tej sprzed kilku miesięcy i diametralnie lepiej wygląda w porównaniu do sytuacji na rynku w ubiegłym roku, kiedy to miesiące wiosenne były początkiem pandemii.

Spis treści:
Podsumowanie sytuacji na wrocławskim rynku najmu
Na co zwracają uwagę najemcy?
Wpływ najmu krótkoterminowego na rynek najmu
Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem?


Sytuacja na rynku mieszkań na wynajem we Wrocławiu

Czy nadal sytuacja na rynku mieszkań na wynajem we Wrocławiu jest tak samo zła, jak w drugiej połowie ubiegłego roku, czy już się poprawiła, albo wręcz wróciła do normy sprzed epidemii?

Jak wynika z analiz WGN sytuacja w najmach powoli będzie wracać do normalności, pomimo tego, że studenci nadal uczą się online. - mówi Katarzyna Pawłowska, specjalista WGN ds. rynku najmu / wynajmu. - Zauważamy, że wracają turyści weekendowi a wiec oferta apartamentów na wynajem krótkoterminowy znów zaczyna funkcjonować na rynku co wiąże się z uszczupleniem podaży mieszkań na wynajem długoterminowy.

Każdego roku na rynek najmu we Wrocławiu trafia kilka tysięcy mieszkań, które kupowane są jako inwestycje, a potem w większości oferowane najemcom. Czy tak duży zastrzyk nowych lokali nie powoduje przegrzania rynku? A może nowe (ładniejsze i lepiej wyposażone) lokale po prostu wypierają z rynku te stare, w standardzie z PRL?

Faktycznie, mieszkania z epoki PRL-u to produkt niszowy. Brakuje chętnych na takie lokale gdyż nie jesteśmy jeszcze na tym etapie aby uznawać standard i wyposażenie lokali z lat 70 -tych za kultowe. - przyznaje Katarzyna Pawłowska - Gdy takie mieszkanie pojawia się w ofercie, każdy pośrednik wie, że będzie poważny problem ze znalezieniem lokatora, pomimo tego, ze cena jest niekiedy bardzo atrakcyjna.

Nowe lokale mieszkaniowe wypierają te z lat 70 -tych i 80-tych , ceny tych mieszkań są różne, niekiedy nawet mocno zawyżone ale się wynajmują. Nie obserwujemy przegrzania rynku z tytułu wysypu nowych mieszkań.


Na co szczególnie zwracają uwagę najemcy: cena, lokalizacja, wielkość, standard, wyposażenie mieszkań?

W zależności od własnych preferencji najemców idą w tym kierunku poszukiwania. Dla niektórych znaczenie ma lokalizacja, skomunikowanie z miejscem pracy lub bliskością centrum miasta. Dla innych zaś ważny będzie standard lokalu, prestiż budynku, bezpieczne sąsiedztwo.

Jest różnie dlatego zadaniem pośrednika jest wyłuskanie właściwych preferencji najemcy i zaprezentowanie optymalnego lokalu.

Jakie znaczenie dla rynku mieszkań na wynajem we Wrocławiu może mieć wznowienie działalności hotelowej, a więc również działalności rynku najmu krótkoterminowego?

WGN odnotował, iż na rynek mieszkań na wynajem we Wrocławiu już wrócili turyści weekendowi. Wraz z otwarciem hoteli turystów będzie w dużych miastach przybywało, ludzie są spragnieni wyjazdów dlatego segment apartamentów i mieszkań na wynajem krótkoterminowy już zaczął się odnawiać. Spowoduje to, że nastąpi korekta w ofercie wynajmu. Znikną z ofert lokale, które do ubiegłego roku normalnie funkcjonowały jako apartamenty/mieszkania na wynajem długoterminowy.

Czy nadal warto inwestować w mieszkania, by je potem wynajmować?

Jakie są perspektywy dla inwestorów na najbliższe 2-3 lata. Biorąc  pod uwagę wciąż niepewną sytuację z epidemią (czy nie będzie kolejnej fali), duże zainteresowanie zakup mieszkań przez ludzi uciekających z banków z gotówką oraz inwestowanie przez deweloperów i fundusze w mieszkania (czasem całe budynki) pod wynajem?

Zawsze warto inwestować w nieruchomości, niezależnie od tego czy jest to mieszkanie czy inny rodzaj nieruchomości. - mówi Katarzyna Pawłowska. - Inwestowanie w celach wynajmu jest opłacalne. Dla niektórych inwestorów jest to sposób zarabiania pieniędzy; mając w swoim portfolio kilka mieszkań można całkiem nieźle egzystować.


Sytuacja niepewności związanej z epidemią wywarła duży wpływ na rynek nieruchomości. Pokazało się dużo transakcji płaconych ze środków własnych czyli bez posiłkowania się kredytem bankowym.

Jak dalej będzie się rozwijała sytuacja na rynku mieszkaniowym jest w tej chwili trudno przewidzieć. Ceny są bardzo wysokie, koniunktura sama się napędza. Jak długo to potrwa? Każdy inwestor chciałby wiedzieć i pośrednik również. Z drugiej strony ważnym argumentem jest to iż nadal brakuje mieszkań w naszym kraju, standard życia domaga się aby młodzi wchodzący w etap produkcyjny/zawodowy byli jednostkami niezależnymi z własnym mieszkaniem i nie ważne czy z mieszkaniem kupionym czy wynajętym. Standardem jest samodzielność a nie mieszkanie u rodziców.

Deweloperzy budują bo są kupujący, niezależnie czy nabywcami są fundusze czy klienci indywidualni , deweloperzy mają ogromny popyt na swój produkt.

 

 

Katarzyna Pawłowska
Specjalista WGN ds. rynku najmu / wynajmu
(artykuł stanowi fragment wypowiedzi dla Gazety Wyborczej)