Duża podaż mieszkań na wynajem we Wrocławiu i stosunkowo mniejszy popyt sprawiły, że w 2020 roku stawki ofertowe na rynku mieszkań o standardzie popularnym spadły od 15% do 30%.
Spis treści:
Analiza rynku mieszkań wrocławskich
Przyszłość apartamentów we Wrocławiu
Ile trzeba zapłacić?
Sytuacja na rynku mieszkań w czasie pandemii
Czy opłaca się kupować mieszkanie?
Mieszkania w standardzie popularnym na wynajem we Wrocławiu.
Rynek mieszkań na wynajem we Wrocławiu jak i w zdecydowanej większości miast, zwłaszcza akademickich, odczuwa skutki pandemii w postaci zmniejszonego popytu. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań w standardzie popularnym.
Według analityków WGN na kwatery powrócili głównie studenci, którzy powrót łączyli z posiadaną pracą, niezależnie czy jest to praca stacjonarna czy w trybie zdalnym. Szacuje się tą grupę na ok. 30 % wszystkich studentów wynajmujących mieszkania.
Tak więc ten zmniejszony popyt wynika głównie z mniejszego zainteresowania wynajmem przez studentów. Natomiast popyt pozostałej grupy najemców jest bez zmian w porównaniu rdr.
Najemcy od dłuższego czasu poszukują mieszkań o podwyższonym standardzie w atrakcyjnej lokalizacji, dobrze skomunikowanych z centrum miasta. Klienci zwracają też uwagę na położenie mieszkania w niewielkiej odległości od linii tramwajowej oraz dostępność w okolicy centrów handlowych czy też terenów rekreacyjnych.
Obecnie klienci poszukujący mogą przebierać w ofertach i znaleźć mieszkanie idealne dla siebie.
Ceny najmów mieszkań rodem z PRL-u, ze starymi, niespełniającymi dzisiejszych standardów, starymi sprzętami i meblami, spadają a ich właściciele miesiącami szukają chętnych lokatorów z małymi szansami na wynajem.
W chwili obecnej zainteresowani dużymi mieszkaniami są klienci szukający lokum dla pracowników sezonowych. Dzisiaj rzadziej są to duże rodziny, które częściej decydują się na najem domów.
Jeszcze do niedawna silną grupą najemców byli studenci. Zainteresowaniem cieszyły się tzw. miniakademiki, czyli duże mieszkania z większą ilością pokoi. Jednak po przejściu studentów w tryb nauki online, wiele takich mieszkań w ostatnim czasie zostało bez kompletu najemców, lub są całkiem puste.
Apartamenty we Wrocławiu na wynajem – rynek z przyszłością.
W odróżnieniu do mieszkań w standardzie popularnym, rynek apartamentów na wynajem w 2020 roku miał się dużo lepiej. Podaż i popyt zachowały te same proporcje w porównaniu rdr. Podobnie jak w standardzie popularnym, w ciągu ostatniego roku zwiększyła się pula nowych apartamentów wystawionych do wynajmu, jak również część właścicieli zrezygnowała z wynajmu krótkoterminowego na rzecz zwykłego. Szacuje się ten wzrost o około 7 %.
Również popyt wzrósł na tym samym poziomie. W Grupie WGN odnotowano w II półroczu 2020 zwiększenie zainteresowań klientów z zagranicy, ale również polscy klienci chętniej wynajmują mieszkania w wyższym standardzie jak i apartamenty. Ten rynek jest przyszłościowy i jego udział procentowy w ogólnej pulu wynajmu będzie rósł.
Ceny wynajmu mieszkań we Wrocławiu w 2020 r.
Ceny najmu mieszkań o standardzie popularnym we Wrocławiu znacznie zmalały.
Duża podaż i stosunkowo niewielki popyt sprawiły, że w 2020 roku stawki ofertowe spadły od 15% do 30%. Przykładowo mieszkanie dwupokojowe, wykończone w dobrym standardzie można było wynająć już za 1600 zł plus opłaty.
Konkurencja na rynku wynajmu mieszkań wymusza na właścicielach podwyższanie standardu oferowanych lokali, aby korzystnie i w miarę szybko mogli je wynająć. Powinni jak najszybciej pomyśleć o ich modernizacji.
Wyraźny spadek cen wynajmu mieszkań oraz duży wybór mieszkań o wyższym standardzie są dobrą wiadomością dla potencjalnych najemców. Ten trend w niedalekiej przyszłości może spowodować, że również Polacy, podobnie jak na zachodzie będą częściej wynajmować niż zakupywać własne mieszkania.
Ceny wynajmu apartamentów utrzymały dotychczasowy swój poziom. Jedynie odnotowano, że częściej wynajmowane są one na 6-9 miesięczne okresy, a nie jak wcześniej 12 miesięczne.
Rynek mieszkań na sprzedaż przeznaczonych na wynajem we Wrocławiu.
We Wrocławiu jak i w skali całego kraju WGN nie odnotował drastycznego zmniejszenia zainteresowania kupujących mieszkania na wynajem. W dalszym ciągu takie lokale uważane są za dobrą lokatę w dalszej perspektywie, a na pewno są konkurencyjną inwestycją w stosunku np. do lokat bankowych.
Średnia roczna stopa zwrotu w Polsce z najmu długoterminowego szacowana jest na poziomie 5,5 – 5,8%, natomiast z najmu krótkoterminowego na 11- 12%.
Z kolei cena za m2 mieszkań wystawionych na sprzedaż, w 2020 roku utrzymywała się na stałym poziomie. Wachnięcia cen były jedynie kosmetyczne tj. na poziomie -1 do +8 %.
WGN nie odnotował w tym okresie wyprzedaży mieszkań przez inwestorów, gdyż inwestycje w nieruchomości są z założenia długoterminowe i powinny przetrwać kryzys.
Zakup mieszkania na wynajem we Wrocławiu dalej się opłaca.
W ciągu ostatnich 10 lat najem mieszkań we Wrocławiu zdrożał nawet o połowę. Stawki czynszu najmu bardzo szybko rosły, co przyniosło dynamiczny rozwój rynku mieszkań pod wynajem.
W dalszym ciągu zakup lokali mieszkalnych to najlepsza inwestycja długoterminowa. Jednak już nie generująca takiego zysku jak w ostatnich latach, biorąc pod uwagę fakt, że ceny sprzedaży mieszkań nie spadły tak jak ceny czynszu najmu.
Sandra Wolna
Redaktor Naczelna wgn.pl